Harika Uygur, CSA

Harika Uygur İstanbul’da doğmuştur. Üniversitenin son yılları ve sonrasında Osman F. Seden’in yıllarca yardımcı yönetmenliğini yapmıştır. 1994’te önde gelen yapımevi IFR’ye katılmış ve burada da Ezel Akay’ın yardımcı yönetmeni olarak görev almıştır. 1997’de aynı şirkette cast direktörü olarak devam etmiştir. 2000’de İstanbul’a dönüp kendi adı altında cast direktörlük ajansı kurmuştur. 


2009’da Avrupa Film Tanıtımı’na bağlı olan Uluslararası Cast Direktörlüğü Ağı’na katılmıştır. 2012’de Türkiye Sinema ve Audiovisuel Kültür Vakfı (TURSAK) üyesi olmuş ve TURSAK’ta En İyi Senaryo Ödülü jürisi olarak görev almıştır. Aynı yıl ana merkezi Amerika’da olan CSA’dan (dünyanın en büyük cast direktörlüğü ağı) davetiye almış ve ilk uluslararası üyesi olmuştur.

Yekta Kopan’ın yazı ve okuma atölyesine dört dönemlik katılımı onu yazarlık yolunda serüvene sürüklemiştir. Bu sürenin sonunda ortak bir proje hazırladılar. Bu proje “İpekli Mendil” adında bir öykü sözlüğüne evirilmiş ve Aralık 2014’te Can Yayınları tarafından yayımlanmıştır. Yekta Kopan’ın “Fil Mezarlığı” öyküsünden ilham alarak daha sonra Cannes Film Festivali Kısa Film Köşesi’ne seçilen kısa filmin yönetmenliği yapmıştır. İşine katkıda bulunacağına inandığı her konuda kendini geliştirmiş ve Lousia Hay’ın “Hayatınızı İyileştirin” atölyesinin yöneticisi olmuştur.


2011’den beri “Bu Rol Senin” eserindeki deneyimlerine dayalı olarak seminerler ve atölyeler yürütmüş ve bu kitapta cast alımı üzerine temel ipuçlarını paylaşmıştır. Mayıs 2016’da “Bu Rol Senin” kitabı Destek Yayınları tarafından basılmıştır. 2016 Antalya Film Festivali’nin ulusal yarışma alanında jüri olarak görev almıştır. Amerikan Akademi’si üyesi olmuş ve 2017’de Lucarno Film Festivalinde en iyi Cast Direktörü ödülüne layık görülmüştür.