Bir çok oyuncu için deneme çekimlerine katılmak, kabus dolu bir geceden güne uyanmak gibi gelir. "Tanrım! Bugün deneme çekimim var, kahretsin!"

Eğer gerçekten bu duyguda iseniz unutun, gitmeyin hiçbir deneme çekimine. Eğer deneme çekimleri sizin için dayanılmaz acı veren, kaygı verici bir durumsa; inanın bizim için de aynı şey geçerli.

Siz o odanın kapısından girdiğinizde yaydığınız enerji ile bütünsünüz. Siz eğlendiğiniz zaman biz de sizinle birlikte eğleniyoruz.

Atölye çalışmalarımda oyunculara deneme çekiminiz varsa eğer sabah erken kalkın diyorum. Güne erken başlayın; meditasyonunuzu yapın. Size iyi gelen bir kahvaltı ile başlayın; eğer bu başka bir mekanda ise oraya dahi gidebilirsiniz.

Çizgi filmler mi sizi güldürüyor o zaman izleyin. Fıkralar okuyun, sizi en çok güldüren arkadaşınızı arayın. Hayata en keyifli tarafınızdan bakın.

Keyif ne tarafta ise o tarafa yönelin çekim öncesi. Asla içki içmeyin! Asla içki ile rahatlamaya eğlence bulmaya çalışmayın.

 

Eğer gergin ve sinirli bir şekilde ve en önemlisi yargılayarak o odadan içeri girerseniz; o odada çekimle ilgili sorumluluğu olan kişide (yönetmen, cast direktörü, cast direktörü asistanı vb) "bu değil; bundan sonraki" izlenimi yaratırsınız. Sonuç gerçekten de öyle olur. O rolü siz değil; sizden önce ya da sonra gelen alır.

Halbuki bunun tam tersinde ise sizdeki coşkuyla daha fazla şey görmek isteriz. Kafanızdaki kalıplardan kurtulun; yönetmen sizi beğenecek, korkmayın. Hayır başarısız değilsiniz; sadece gerginsiniz. Evet saçınız başınız düzgün, evet rolünüze hazırsınız. Korkma, yargılama, doğal ve sen ol. Eğlen!

Bugün pek çok oyuncu, evet izlediğiniz dünya starları hepsi deneme çekimlerine katılarak rollerini aldılar. Kaç kişi Bond için deneme çekimine katıldı hayal edebilir misiniz?

Evet Daniel Craig o rolün deneme çekimine katıldı. Haluk Bilginer The International için Jina Jay ile birlikte auditiona katıldı ve rolü aldı.

2008 yılında Antalya Film Festivali'nde Kevin Spacey ile bir atölye çalışması yapılmıştı. Bu çalışmada yer almış, soru ve cevap kısmında söyle bir soru sormuştum:

- "Bizim ülkemizde oyuncular deneme çekimlerine katılmak istemiyorlar, siz hala katılıyor musunuz? Katılıyorsanız ne önerirsiniz ülkemize?"

Önce suratında bir şaşkınlık ifadesi oldu ve bu sırada arkasındaki ekranda yer alan perdeye dönerek:

- "Arkamda bu yaşıma kadar kariyerimde yer alan filmlerden kolaj izliyorsunuz. Sizce ben hangi rolü oynayamam? Evet hala deneme çekimlerine katılıyorum." dedi.

Eminim çok büyük keyifle, her zamanki muzip haliyle, kendi en doğal haliyle o odadan içeri giriyordur.

Harika Uygur / Nisan 2013

Öğeyi Oyla
(18 oy)

ATÖLYELER

BLOG MAKALELER